Interpelacja w sprawie poprawy/uszczelnienia systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w wiatach inteligentnych
Zwracam się z interpelacją dotyczącą funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w wiatach inteligentnych na terenie miasta. Mieszkańcy zgłaszają liczne problemy związane z użytkowaniem tych wiat, w szczególności dotyczące:
• Nieprawidłowej segregacji odpadów – mimo zastosowania inteligentnych systemów dostępu, w pojemnikach często znajdują się odpady niezgodne z przeznaczeniem, co prowadzi do ich zanieczyszczenia i zwiększa koszty utylizacji. ( otwierane jest jedno okno wiaty i wrzucane są tam wszystkie odpady niesegregowane).
• Awarie systemu inteligentnego dostępu – mieszkańcy skarżą się na trudności z dostępem do wiaty z powodu niesprawnych czytników kart lub aplikacji mobilnej.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę funkcjonowania systemu oraz o odpowiedź na następujące pytania:
• Czy miasto monitoruje skuteczność działania wiat inteligentnych oraz czy prowadzone są analizy ich efektywności?
• Czy planowane są działania naprawcze, mające na celu lepsze uszczelnienie systemu.
• Czy miasto planuje kampanię edukacyjną wśród mieszkańców, mającą na celu poprawę segregacji i zwiększenie świadomości ekologicznej?
Proszę o rozpatrzenie tej interpelacji oraz udzielenie pisemnej odpowiedzi w ustawowym terminie.
Z poważaniem,
Paweł Maciejewski
Radny miasta Złotoryja
Szanowny Panie Radny. Dnia 22 kwietnia 2024 r. na osiedlu „Cztery Pory Roku” uruchomione zostały wiaty śmietnikowe z ISSOK (Inteligentnym Systemem Segregacji Odpadów Komunalnych) w liczbie 8 sztuk. Każdy mieszkaniec otrzymał „Kartę Mieszkańca” z indywidualnym QR kodem. Zostały przeprowadzone z mieszkańcami spotkania dotyczące prawidłowej obsługi wiaty oraz segregacji odpadów komunalnych. Dodatkowo, została zamieszczona informacja na każdej wiacie i numer telefonu umożliwiający kontakt 7 dni w tygodniu w celu uzyskania pomocy w obsłudze, zgłoszenie awarii, jak i umówienia się na dodatkowe szkolenia z obsługi wiat.
Większość mieszkańców podchodzi odpowiedzialnie do wypełniania obowiązku prawidłowej segregacji odpadów, lecz niestety zdarzają się przypadki, że mieszkańcy nie segregują odpadów i wrzucają je w jednym worku do odpadów zmieszanych.
Podczas użytkowania przez mieszkańców wiaty z ISSOK zgłaszane problemy z obsługą wiat są na bieżąco usuwane przez firmę dostarczającą system. Przeprowadzony został również upgrade/konfiguracja systemu polegający na korekcie oprogramowania czytników QR kodów, co znacznie polepszyło korzystanie z wiat. Jednocześnie monitorujemy każde zgłoszenie, które następnie jest analizowane i eliminowane wspólnie z dostawcą inteligentnych wiat.
Wydział WEG reaguje na każde zgłoszenie także w weekendy i święta. Zgłoszenie jest weryfikowane i następuje kontakt z serwisantem inteligentnych wiat. Zdarzają się zgłoszenia, które okazują się nieprawdziwe. Po weryfikacji okazuje się, że wiata działa bez zastrzeżeń. System ISSOK jest na bieżąco monitorowany w celu optymalizacji jego działania oraz eliminacji zdarzeń wychodzących przy praktycznym użytkowaniu.
System przyczynia się to wykształcania dobrych nawyków segregacji, a dodatkowo poprawia estetykę otoczenia, pomimo okazjonalnych przypadków pozostawania odpadów przed wiatą. Segregacja u źródła nadal pozostaje wyzwaniem, szczególnie w kształtowaniu postaw mieszkańców i właściwego postępowania z odpadami. Miasto planuje w 2025 r. przeprowadzenie kampanii edukacyjnych dotyczących poprawnej segregacji odpadów komunalnych, jak i działania edukacyjne kierowane do dzieci i dorosłych. Pierwsze działania edukacyjne w roku bieżącym odbyły się 24 stycznia na PSZOK -u, kiedy goszczono grupę przedszkolaków. Wymiar edukacyjny miał również konkurs na Eko-ozdobę wraz z galą wręczenia nagród i dyplomów dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych w dniu 30 stycznia. Planowane są kolejne akcje i kampanie edukacyjno-informacyjne również przy udziale RPK. Planowane jest również przeprowadzenie spotkań przy każdym boksie na odpady w ramach projektu pn. „Porozmawiajmy o odpadach” wzorem 2024 roku.
Burmistrz Miasta Paweł Kuig
dot. niewłaściwego parkowania pojazdów przy ul. Szpitalnej/Górniczej/Miedzianej w Złotoryi
dot. "wysypiska śmieci" za ogrodzeniem orlika przy ul. Wiosennej w Złotoryi
dot. zalegającego piasku na odcinku drogi rowerowej przy ul. Krzywoustego i Strefowej w Złotoryi
dot. zabezpieczenia pobocza przy ul. Strefowej w Złotoryi
dot. zapraszania gości na komisję
dot. zmiany realizacji budowy Centrum Płukania Złota w innym miejscu
dot. wprowadzenia większej bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych
dot. zmiany lokalizacji planowanej inwestycji_budowa trzech obiektów przy Centrum Płukania Złota
dot. naprawy wiaty przystankowej przy ul. Legnickiej w Złotoryi
dot. budynku Pałacyku nad zalewem w Złotoryi
dot. lokalizacji planowanej inwestycji Centrum Płukania Złota
dot. pilnego zabezpieczenia płuczni nad zalewem
dot. pilnego remontu dróg szutrowych w Złotoryi
dot. poprawy oznakowania poziomego przez wykonawcę przy ul. Hożej w Złotoryi
dot. odnowienia oznakowania poziomego na terenie miasta Złotoryja
dot. sprzątania błota i gruzu przy pracach przy ul. Hoża/Śląska
dot. remontów cząstkowych dróg gminnych
dot. ubytków w nawierzchni asfaltu oraz zapadniętej kostki brukowej po okresie zimowym